Blat laminowany czy kompaktowy

Blat laminowany czy kompaktowy?

Wybierając materiały do nowych mebli kuchennych, przychodzi zawsze moment wyboru blatu kuchennego.
W tym artykule skupie się na wskazaniu głównych różnic pomiędzy blatami laminowany a blatami kompaktowymi.

Blat laminowany to najtańsze rozwiązanie na powierzchnie roboczą w meblach kuchennych. Blat kompaktowy jest droższy, choć te różnice mogą być większe lub mniejsze w zależności od producenta blatów laminowanych.

Blat laminowany i blat kompaktowy to blaty laminowane, ale znacząco się od siebie różnią. Blaty laminowane występują w grubościach 18 – 38mm, ich rdzeniem jest płyta wiórowa, od dołu wykończone są papierem przeciwprężnym lub laminatem od góry natomiast laminatem HPL.
Blaty kompaktowe wykonane są cienkich papierów nasączonych żywicami, które pod wpływem działania wysokiej temperatury i ciśnienia tworzą jednolity materiał.

Jakie są główne różnice pomiędzy blatami laminowany a kompaktowymi?

blat laminowany czy kompaktowy

blat kompaktowy czy laminowany

1. Grubość blatu 
– blaty laminowane 18-38mm
blaty kompaktowe 10-12mm

Grubość blatu laminowanego zapewnia jego sztywność im grubszy blat tym bardziej sztywny, blaty kompaktowe ze względu na sposób i technologię wykonania są cieńsze i tak samo wytrzymałe (zaznaczyć tu trzeba ze zarówno przy blatach laminowanych jak i blatach kompaktowych przy szerokich szafkach np. 90cm nad którymi jest montowana płyta grzewcza trzeba zastosować trawers wzmacniający, aby blat się z czasem nie ugiął pod ciężarem płyty grzewczej.

2. Rdzeń, odporność na wodę / wilgoć
– blaty laminowane – płyta wiórowa – wymaga wykończenia, oklejenia laminatem lub PVC
– blaty kompaktowe – jednolita masa – nie wymaga wykończenia jest wybarwiony w jednolitym kolorze

Wnętrze  blatów laminowanych to ich najsłabsza strona, miejsca takie jak łączenia blatów (tzw. zacinki) czy okolice zlewu i zmywarki są podatne na uszkodzenie pod wpływem działania wody.
W przypadku blatów kompaktowych nie ma takich problemów, blat kompaktowy jest w pełni odporny na działanie wody.  W blacie kompaktowym można wykonać otwór na zlew podwieszany blat laminowany nie ma takiej możliwości

3. Sposób wykończenia
– blaty laminowane – laminat lub PVC
– blaty kompaktowe – bo obróbce nie wymagają wykończenia, mają jednolity rdzeń
Blat laminowany czy kompaktowy? odpowiadając na to pytanie trzeba wspomnieć o sposobie wykończenia krawędzi.  Blaty laminowane po przycięciu do odpowiednich rozmiarów trzeba na ciętych krawędziach wykończyć, mamy dwie opcje – laminat lub obrzeże pvc. Obydwa rozwiązania są dobre i przy odpowiednim użytkowaniu blatu będą długo funkcjonowały. Jednak zawsze istnieje ryzyko że stojąca woda na krawędziach lub w miejscu łączenia uszkodzi blat i blat po prostu spuchnie.
Blaty kompaktowe po obróbce nie wymagają wykończenia i są odporne w miejscach potencjalnie narażonych na działanie wody.

poczytaj więcej o blatach kompaktowych