Jakie okucia do mebli kuchennych ?

Poza wyborem materiału na fronty i blaty, zamawiając meble kuchenne stajemy przed wyborem w jakie okucia do kuchni wybrać

W tym dziale postaramy się pomóc Ci w doborze odpowiednich mechanizmów

1. Zawiasy w meblach kuchennych zawias meblowy (2)zawias meblowy

Wybierając zawiasy do kuchni mamy spory wybór spośród wielu producentów, obecnie standardem staja się zawiasy z cichym domykaniem. Jeśli meble kuchenne maja nam służyć wiele lat w przypadku zawiasów należy kierować się ceną. Droższe marki są po prostu lepsze, zawiasy bez awaryjnie działają dłużej a i system cichego domykania działa płynniej i zdecydowanie posiada dłuższą żywotność.
W swojej ofercie posiadamy zawiasy firmy: BLUM, FGV, GTV, Hettich

Najczęściej w naszym meblach stosujemy zawiasy firmy BLUM oraz Hettich, zawiasy tych firm to gwarancja jakości na wiele lat, zawiasy tych firm po kilku latach pracują równie dobrze jak tuz po montażu, zawias typu CLIP BLUM + nakładany adapter spowalniający to dodatkowo możliwość wymiany spowalniaczy blumotiom po kilku latach, bez konieczności wymiany całych zawiasów.

jakie okucia do mebli kuchennych

Jeśli poszukują Państwo rozwiązania trzaskających szafek w obecnie posiadanych meblach, na rynku dostępne są spowalniacze montowane w korpus szafki lub za pomocą specjalnego adaptera do korpusu wnętrza szafki. Tego typu rozwiązanie nie wymaga wymiany zawiasów a przy nie wielkim koszcie możemy uzyskać efekt cichego domykania. Nie jest to trwałe rozwiązanie ale nie wielki koszt spowalniaczy do frontów pozwala je często wymieniać.

2. Mechanizmy do szuflad jakie okucia do kuchni

Praktycznie nie ma mebli kuchennych gdzie nie byłoby chociaż jednej szafki z szufladami a dobrze jak jest ich więcej, ponieważ szuflady są bardzo praktyczne. W szufladach możemy przechowywać obecnie wszystko, producenci akcesoriów kuchennych zadbali o nasza wygodę, oferując nam specjalne systemy do przechowywania różnego rodzaju materiałów i wyposażenia kuchennego.

Zamawiając u stolarza meble kuchenne i decydując jakie okucia do kuchni wybrać pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku zawiasów, wraz ze wzrostem ceny, wzrasta jakość mechanizmów i wygoda codziennego użytkowania

Szuflady w kuchni możemy wyposażyć w kilka rodzajów mechanizmów:
–  z cichym domykiem, otwierane za pomocą uchwytu – obecnie najbardziej popularne, wypierają stosowane dawniej standardowe mechanizmy
–  z cichym domykiem, otwierane za pomocą systemu tip-on – stosowane w kuchniach bez uchwytowych
– z cichym domykiem wewnętrzne, nie widoczne z zewnątrz, dostępne dopiero po otwarciu frontów, bądź wysunięciu dolnej szuflady.
–  metal box – stosowane w kuchniach z uchwytami, istnieje możliwość zamontowania systemu spowalniaczy
–  z pełnej płyty na prowadnicach kulkowych – często stosowane w kuchniach z połączeniem szuflad z cichym domykiem, występują w kilku rodzajach: prowadnice standardowe, z cichym domykiem oraz z dociągiem.

IMGP2640

szuflada z pełnej płyty

szuflady BLUM

3. Kosze cargo jakie okucia do kuchni

Kosze cargo to bardzo praktyczne rozwiązanie do przechowywania, artykułów, które użytkujemy najczęściej w kuchni  i ważne jest abyśmy zawsze mieli do nich łatwy dostęp. Meble kuchenne na wymiar, w których jest zamontowany kosz cargo są coraz bardziej popularne.

Na rynku występują kosze cargo w kolorze: białym, srebrnym oraz chromowanym, dwu lub trzy poziomowe (lub wiele koszy w przypadku koszy typu midi i maxi).

Kosze cargo występują w kilku rodzajach:

mini boczne – jak sama nazwa wskazuje posiadają boczne mocowanie, są stosowane w wąskich dolnych szafkach, posiadają pełen lub częściowy wysuw, wybrane modele posiadają system cichego domykania. Mechanizmy te występują jako „uniwersalne” z półkami lub dedykowanie z pałąkami do powieszenia ściereczek.
mini – od mini bocznych odróżnia ich dolny sposób montażu mechanizmu oraz szerokość w jakich występują ponieważ kosze cargo tego typu można zastosować w szafce do szerokości 60cm
midi – stosowane są w wyższych szafkach tzw. słupach. Kosze midi występują do wysokości 171cm, występują w opcji z cichym domykiem lub bez. Mechanizmy dostosowane do szafek o szerokości 30-40cm
maxi – najwyższe dostępne kosze cargo mogą być montowane w szafkach do 230cm, w większości występują z cichym domykiem, montowane w szafkach szerokości 30-40cm.

kosz cargo dwa poziomy

kosz obrotowy 360 stopni

4. Magic corner/kosze obrotowe

W przypadku mechanizmów magic corner ile użytkowników tyle opinii, tego typu rozwiązanie ma zarówno swoje zalety jak i wady. Na pewno zaletą jest łatwość dostępu do wnętrza szafki, w wybranych modelach zastosowany jest system cichego domyku oraz wygląd niektórych modeli. Wady o jakich należy wspomnieć to m.in. nie wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni w szafce (co w małych kuchniach ma duże znaczenie), nie wielka ilość wyposażenia kuchennego jakie możemy przechowywać no i cena, ponieważ niektóre modele kosztują ponad 2 tys. zł.
Kosze obrotowe do szafek narożnych występują w kilka opcjach: 1/2 koła oraz 3/4 koła
Kosze typu magic corner występują w dwóch opcjach:
– mechanizm gdzie front jest zintegrowany z koszem, otwierając front szafki kosz automatycznie wyjeżdża wraz z otwieranym frontem
– mechanizm gdzie front nie jest zintegrowany z koszem, najpierw musimy otworzyć front szafki, następnie wysunąć kosz.
Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest mechanizm zintegrowany z frontem, niestety ten mechanizm narażony na obciążenia zawartością kosza niekiedy dość szybko wymaga regulacji ustawienia frontu.

kosz magic corner

magic corner

5. Systemy podnoszenia górnych frontówAventos HK

W nowoczesnych kuchniach często zastępujemy fronty otwierane tradycyjnie na boki, frontami otwieranymi do góry. Kuchnie na wymiar możemy wyposażyć w kilka rodzajów mechanizmów:

– siłowniki gazowe – podnoszone za pomocą uchwytu, w zależności od ciężaru frontu możemy dobrać odpowiednią moc siłownika, w tym przypadku po otwarciu front sam się otwiera.
– siłowniki mechaniczne otwierane za pomocą tip-on – wykorzystywane w meblach gdzie nie chcemy montować uchwytów, w tym przypadku po otwarciu za pomocą tip-on sami musimy podnieść front do góry (mechanizm sam go blokuje) a następnie sami zamykamy front, wciskając tip-on.

Aventos HF 1

– Systemy podnoszenia frontów Aventos firmy BLUM. Dają nam możliwość wyboru czy fronty mają otwierać się pojedynczo(system HK, HS oraz HL), czy też jeden uchwyt ma podnosić dwa fronty (system HF dla frontów uchylno składanych) System HF dla frontów uchylno składanych stosowany jest do szafek wysokich ponieważ w każdej pozycji otwarcia uchwyt pozostaje łatwo dostępny. System HK oraz HL stosowany jest przeważnie do pojedynczych szafek lub do dolnych frontów szafek wiszących. Każdy z tych systemów posiada system cichego domyku i każde meble kuchenne wyposażone w te mechanizmy stają się bardziej praktyczne i funkcjonalne.  Stosując te mechanizmy możemy bez problemu łączyć na frontach różne materiały, np. górne fronty lakierowane a dolne ze szkła mlecznego w ramce aluminiowej.

6. Space Tower BLUM

System szuflad space tower firmy BLUM to wysokie szuflady wewnętrzne, które z przodu posiadają adapter na front aluminiowy i uchwyt relingowy.  Szuflady można wysuwać pojedynczo, do każdej szuflady mamy swobodny dostęp. Wybór ilości szuflad i wysokości space tower zależy od Ciebie i twoich potrzeb.  Przewagą space tower nad wysokim koszem cargo jest fakt, ze do każdej szuflady mamy dostęp do góry, każdą szufladę można dowolne aranżować we wnętrzu stosując system przegród oraz każda szuflada to osobny mechanizm. W szafce typu space tower stosujemy zawiasy z pełnym uskokiem tzn. że otwierany front nie wchodzi w światło wnętrza szafki czyli szuflada może być maksymalnie szeroka.