Blaty kamienne

blat granitowy Kraków

Projektując meble kuchenne na wymiar, przychodzi ten etap kiedy musimy zdecydować jaki blat zamontujemy w kuchni. Spośród wielu możliwości warto rozważyć  blaty kamienne.
Blaty kamienne to bardzo efektowny i przede wszystkim trwały materiał jaki możemy zastosować jako powierzchnia robocza. Blaty z kamienia są bardzo odporne na wysokie temperatury, plamy czy zarysowania. Decydując się na blaty kamienne, mamy gwarancję, że blat posłuży nam wiele lat.

Blaty granitowe

Najbardziej popularne są blaty wykonane z granitu, przede wszystkim nie wymagają tyle pielęgnacji co blaty marmurowe. Blaty granitowe są bardzo odporne na ścieranie, można na nich kroić, przygotowywać posiłki, są odporne na uderzenia, można wałkować ciasto, bez obawy, że po skończonej pracy będziemy mieli zniszczony blat. Nie wątpliwą zaletą blatów granitowych jest ich odporność na działanie kwasów, kamień ten nie przebarwia się jak inne blaty z kamienia naturalnego.
Blaty granitowe są odporne na działanie wody, są nie przesiąkliwe, dzięki czemu są bardzo higieniczne, mamy gwarancje, że nie wniknie w nie tłuszcz i nie rozwiną się w nim żadne bakterie. Dzięki tym wszystkim właściwością blaty granitowe są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.

blat granitowyblat z kamienia

blaty kamienne kraków 2

jaki blat do kuchniblat granitblat z granitu

blaty kamienne kraków 1

blaty granitowe kraków

blaty granitowe

blat z granitu kraków

blaty kamienne kraków

blaty kamienne kuchnie kraków

blaty kamienne w kuchni

kuchnie kraków blaty kamienne

kuchnie blaty kamienne

blat kamienny

blat kamienny

Blaty granitowe są zimne w dotyku oraz bardzo wolno się nagrzewają, występują w wielu kolorach, jako, że to skała pochodzenia naturalnego mogą występować widoczne różnice w kolorystyce nawet na jednym kawałku blatu.
Krawędzie blatów możemy wykończyć na wiele sposobów, można je delikatnie z fazować, lub zaoblić na dowolny sposób. Zazwyczaj w meblach kuchennych montujemy blaty grubości 2 lub 3 cm. Grubsze są nie zalecane ze względu na duży ciężar co nie znaczy że nie możemy uzyskać efektu grubszego blatu, jest to osiągalne dzięki możliwości doklejenia paska kamienia na krawędzi.
Kuchnia na wymiar z blatem kamiennym musi w swoim projekcie uwzględniać większe obciążenia, które będą przenoszone na korpusy i nogi, musi być odpowiednio zaprojektowana. Chęć posiadania takiego blatu należy zgłosić projektantowi już na początkowym etapie. Najczęściej obmiaru blatu dokonujemy po montażu szafek dolnych, montażu dokonują profesjonaliści dysponujący specjalnymi narzędziami do obróbki kamienia. Już projektując meble kuchenne na wymiar należy wziąć pod uwagę chęć zamontowania blatu kamiennego.

Wybrać blat z granitu czy z marmuru?

Marmur to skała pochodzenia wapiennego przez co znacznie szybciej ulega porysowaniu, pojawiają się na nim plamy czy odbarwienia, jest to skała wapienna, miękka i podatna na uszkodzenia. Blat z marmuru nigdy nie zagwarantuje takiej trwałości jak blat z granitu. Dlatego granit jest najczęściej polecanym naturalnym kamieniem na blaty kuchenne.

W zakresie realizacji mebli kuchennych współpracujemy z firmą Mario-Pablo z Krakowa

Sprawdź nasze realizację w galerii, znajdziesz tam również meble z blatami kamiennymi