Wyspa w kuchni
Wyspa w kuchni to coraz częściej stosowane rozwiązanie w meblach kuchennych ale….
Już na wstępnym etapie projektując meble kuchenne, musimy podjąć decyzje czy i w jaki sposób chcemy zbudować wyspę w naszej wymarzonej kuchni.
Z czego? W jaki sposób?
Jest kilka sposobów w który można wykonać wyspę. Na etapie wykończenia można zbudować konstrukcję szkieletową, wykończoną płytami gipsowymi. Firma wykonująca meble może ją zbudować z szafek kuchennych i obudować dowolnym materiałem . Można połączyć konstrukcję drewnianą z szafkami kuchennymi
Sposób wykonania wyspy kuchennej uwarunkowany jest wieloma wytycznymi, dobór materiałów i sposób wykończenia pozwala nadać dodatkowego blasku pozostałym meblom.
Nie w każdej kuchni wyspa to dobre rozwiązanie. Każda wyspa wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Najczęściej wyspy buduje się w otwartych kuchniach, gdzie taka zabudowa może oddzielić salon od miejsca przygotowywania posiłków. A jeśli kuchnia stanowi osobne pomieszczenie ważne jest aby pomiędzy wyspą a pozostałymi meblami pozostawić odpowiednią przestrzeń aby swobodnie dwie osoby mogły się minąć oraz zostawić przestrzeń dla swobodnego użytkowania różnorakich mechanizmów stosowanych w szafkach kuchennych.
Wyspa w kuchni użytkowa? czy dla ozdoby?
W zależności od projektu wyspa w kuchni możemy stanowić dodatkowe miejsce na przechowywanie różnorakich rzeczy w kuchni ale równie dobrze może stać się swoistym „centrum dowodzenia” Zapewniając odpowiednie rozmiary oraz instalując w zabudowie wyspy, piekarnik, zlewozmywak, płytę grzewczą, wyspa stanie się centrum kuchni, miejscem przy którym będziemy spędzać najwięcej czasu przygotowując posiłki.
Zazwyczaj stojąc przy blacie kuchennym w tradycyjnej zabudowie stoimy tyłem do kuchni, w przypadku przygotowywania posiłków na wyspie, możemy mieć lepszy kontakt z innymi użytkownikami kuchni czy też gośćmi w salonie.
Nie mając dużej ilości przestrzeni można zastosować półwysep, element oddzielający kuchnie od salonu lub stworzyć dodatkowe miejsce spożywania posiłków/barek. Często takie rozwiązanie stosuje się w zabudowie kuchennej w kształcie litery U lub L. Barek może być podwyższony dzięki czemu zasłaniamy blat roboczy i nie musimy się przejmować jeśli przyjaciele wpadną z niezapowiedzianą wizytą a w kuchni bałagan. Można również przedłużyć blat roboczy z wolna przestrzenią pod spodem w ten sposób zyskamy stół do codziennego spożywania posiłków.
Niewątpliwym plusem zastosowania wyspy jest niestandardowy, awangardowy wygląd. Wyspę można stosować w kuchni nowoczesnej jak i stylowej. W zależności od rozmiarów może być „magazynem” lub centrum przygotowywania posiłków. W otwartych kuchniach oddziela część roboczą od salonu.
Do minusów zabudowy kuchennej z wyspą możemy zaliczyć wymóg odpowiedniej wielkości pomieszczenia. Już na etapie projektu domu czy mieszkania Jeśli chcemy aby wyspa w kuchni była użytkową częścią mebli kuchennych musimy zaplanować dostęp mediów (woda, prąd, odpływ) co niewątpliwie odbije się negatywnie na kosztach związanych z projektem kuchni.
Podsumowując można stwierdzić, iż kuchnia z wyspą wymaga wielu przemyśleń i odpowiedniej aranżacji. A sama wyspa odpowiedniego wykonania i estetycznego wyglądu.