Wyspa w kuchni to coraz częściej stosowane rozwiązanie w meblach kuchennych ale….
Już na wstępnym etapie projektując meble kuchenne, musimy podjąć decyzje czy i w jaki sposób chcemy zbudować wyspę w naszej wymarzonej kuchni.

Z czego? W jaki sposób?

Jest kilka sposobów w który można wykonać wyspę. Na etapie wykończenia można zbudować konstrukcję szkieletową, wykończoną płytami gipsowymi. Firma wykonująca meble może ją zbudować z szafek kuchennych i obudować dowolnym materiałem . Można połączyć konstrukcję drewnianą z szafkami kuchennymi

Sposób wykonania wyspy kuchennej uwarunkowany jest wieloma wytycznymi, dobór materiałów i sposób wykończenia pozwala nadać dodatkowego blasku pozostałym meblom.
Nie w każdej kuchni wyspa to dobre rozwiązanie. Każda wyspa wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Najczęściej wyspy buduje się w otwartych kuchniach, gdzie taka zabudowa może oddzielić salon od miejsca przygotowywania posiłków. A jeśli kuchnia stanowi osobne pomieszczenie ważne jest aby pomiędzy wyspą a pozostałymi meblami pozostawić odpowiednią przestrzeń aby swobodnie dwie osoby mogły się minąć oraz zostawić przestrzeń dla swobodnego użytkowania różnorakich mechanizmów stosowanych w szafkach kuchennych.

Wyspa użytkowa? czy dla ozdoby?

W zależności od projektu kuchni wyspa możemy stanowić dodatkowe miejsce na przechowywanie różnorakich rzeczy w kuchni ale równie dobrze może stać się swoistym „centrum dowodzenia” Zapewniając odpowiednie rozmiary oraz instalując w zabudowie wyspy, piekarnik, zlewozmywak, płytę grzewczą, wyspa stanie się centrum kuchni, miejscem przy którym będziemy spędzać najwięcej czasu przygotowując posiłki.

Zazwyczaj stojąc przy blacie kuchennym w tradycyjnej zabudowie stoimy tyłem do kuchni, w przypadku przygotowywania posiłków na wyspie, możemy mieć lepszy kontakt z innymi użytkownikami kuchni czy też gośćmi w salonie.

Nie mając dużej ilości przestrzeni można zastosować półwysep, element oddzielający kuchnie od salonu lub stworzyć dodatkowe miejsce spożywania posiłków/barek. Często takie rozwiązanie stosuje się w zabudowie kuchennej w kształcie litery U lub L. Barek może być podwyższony dzięki czemu zasłaniamy blat roboczy i nie musimy się przejmować jeśli przyjaciele wpadną z niezapowiedzianą wizytą a w kuchni bałagan. Można również przedłużyć blat roboczy z wolna przestrzenią pod spodem w ten sposób zyskamy stół do codziennego spożywania posiłków.

Niewątpliwym plusem zastosowania wyspy jest niestandardowy, awangardowy wygląd. Wyspę można stosować w kuchni nowoczesnej jak i stylowej. W zależności od rozmiarów może być „magazynem” lub centrum przygotowywania posiłków. W otwartych kuchniach oddziela część roboczą od salonu.

Do minusów zabudowy kuchennej z wyspą możemy zaliczyć wymóg odpowiedniej wielkości pomieszczenia. Już na etapie projektu domu czy mieszkania Jeśli chcemy aby wyspa była użytkową częścią mebli kuchennych musimy zaplanować dostęp mediów (woda, prąd, odpływ) co niewątpliwie odbije się negatywnie na kosztach związanych z projektem kuchni.
Podsumowując można stwierdzić, iż kuchnia z wyspą wymaga wielu przemyśleń i odpowiedniej aranżacji. A sama wyspa odpowiedniego wykonania i estetycznego wyglądu.